Fiskus nie może zupełnie odmówić rozliczenia
Jeśli w ramach wynagrodzenia wypłacane będą też należności za urlop czy chorobę, to one także co do zasady wchodzą w skład kosztów kwalifikowanych.
Spór w sprawie dotyczył możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18 d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, tej części należności pracowniczych, jaka obejmuje wynagrodzenie wypłacane za czas urlopu, nieobecności w pracy z powodu choroby czy też sprawowania opieki nad dzieckiem. We wniosku o interpretację spółka uważała, że ma do tego prawo. Fiskus uznał, że nie. Przypomniał, że zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się należności ze wskazanych tytułów oraz sfinansowane przez płatnika składki z ich tytułu określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
W ocenie fiskusa, gdy pracownik przebywa na urlopie lub na zwolnieniu chorobowym czy też sprawuje opiekę nad dzieckiem, to nie realizuje celów działalności badawczo-rozwojowej. W konsekwencji wynagrodzenie za urlop i za czas choroby nie stanowi kosztu kwalifikowanego, z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta